2021-09-03 Filmas „Moteris ir keturi jos vyrai“

09/03/2021 20:00
09/03/2021 21:40
Moteris_ir_4_jos_vyrai_30.jpg

Rugsėjo 3 d. (penktadienį) 20 val. kviečiame žiūrėti režisieriaus A. Puipos vaidybinio filmo „Moteris ir keturi jos vyrai“ Liudviko Rėzos kultūros centro lauko estradoje (L. Rėzos g. 54, Juodkrantė). Filmas sukurtas pagal danų rašytojo Holgerio Drachmano novelę „Romanas kopose“ ir filmuotas Kuršių nerijoje.

Istorija nukelia į XIX a. Mažąją Lietuvą, kur Kuršių nerijoje gyvenančių žvejų kasdienybę sudrumsčia pas juos užklystanti moteris. Jūra vieną po kito pasiima jos mylimuosius, tačiau gyvenimas tęsiasi – gimsta kūdikis, atsiranda nauji rūpesčiai, naujos viltys. Scenarijų filmui parašė pats Algimantas Puipa, jam talkino režisierius ir scenaristas Vytautas Žalakevičius vėliau dirbęs ir montuojant filmą. Pagrindinį vaidmenį filme sukūrė Jūratė Onaitytė.

„Šiuo kūriniu režisierius A. Puipa atvėrė sau (ir visam Lietuvos kinui) vaizdingą, keistą, mūsų menkai pažįstamą Mažosios Lietuvos medžiagą. Ji traktuojama atsargiai, tačiau nebuitiškai, „sufantazuojant“, kaip sakė pats autorius, nemažai realijų. Kadangi „Moteris ir jos vyrai“ artėja prie sakmės, alegorijos, filosofinės parabolės, kūrinio personažai – nepaisant vietos bei laiko išskirtinumo — net neturi vardų: tiesiog vyrai ir moteris, amžina kova su grėsminga, kad ir žavia, gamta, išgyvenimo būtinybė, gamtos ir žmogaus koegzistavimo natūralusis, universalusis ratas,“ – Saulius Macaitis.
Prabėgus 37 metams po pirmojo išleidimo, legendinis Algimanto Puipos filmas „Moteris ir keturi jos vyrai“ (1983) buvo atnaujintas ir restauruotas. Juostą šiuolaikiniams ekranams sugrąžino Lietuvos restauratoriai, procese dalyvavo režisierius. Atsivėrė galimybė filmą pamatyti ne tik kino teatrų lankytojams, bet visiems Lietuvos gyventojams. „Filmas kaip freska – veikiama laiko ir pelėsių – išblunka. Restauruotame filme „Moteris ir keturi jos vyrai“ vėl matau mėlyną jūrą, auksines kopas ir amžinai gyvus, jaunus aktorius, vaidinančius Tėvą, Moterį ir Brolius. Stebuklas, įvykęs filmuojant filmą, kaip koks sėkmės ženklas lydėjo šį filmą – kasant smėlį dekoracijai, dailininkai aptiko kaltinius vinis, vėliau rąstų liekanas. Pasirodo, mes statėm dekoracijas ant užpustyto Kalvaičių kaimo griuvėsių. Tiesiog atsitiktinai pasirinkome vietą filmavimo aikštelei. Tarp kiną kuriančiųjų sklando gražus posakis – jeigu filmas sėkmingas, sakoma, kad filmuojant pro šalį praskrido elfai. Virš „Moters ir keturių jos vyrų“ tikrai praskrido elfai,“ – apie restauruotą filmą pasakoja režisierius Algimantas Puipa.
Archyvinės medžiagos šaltinis „LRT archyvai“, „LKC“ medžiaga.

Filmo aprašymas:
Jūros pakrante, rinkdamas medgalius, žengia pagyvenęs žvejas. Ištempia iš vandens ir skenduolio kūną. Policininkas bando išsiaiškinti tapatybę. Nevietinė moteris juodais rūbais atpažįsta savo vyrą. Žvejas gyvena su dviem suaugusiais sūnumis; vyresnėlis apsiima moterį parplukdyti namo, į jos kaimą, užtvindytą trobą. Bėga metų laikai, vieną dieną prie žvejų trobos sustoja vežimas: moters namą nusinešė jūra, ji su skrynia ir kambariniu augalu atvyko pas juos. Moteris nėščia, vyresnėlis prisipažįsta tėvui visą pavasarį ją lankęs. Tėvas vyksta į miestą, lankosi pas seniai jo laukusią vokietę, atiduoda dalį skolos palūkininkui Mauzehundei. Grįžusį pasitinka žinia, kad moteris gimdys. Tai Naujųjų 1900 metų naktis, vidury žiemos aidi griaustinis, gimsta berniukas. Moteris ir vyresnėlis tuokiasi bažnyčioje, bet, grįžę namo, atlieka ir nepamirštus pagoniškus ritualus. Gyvenimas teka toliau, žvejai kovoja su smėliu, vis užpustančiu jų namelį, bando grąžinti Mauzehundei skolos procentus, kol vyresnėlis pats nepaima skolos, nenorėdamas visą gyvenimą priklausyti nuo tėvo, juolab, kad bus ir kitas vaikas. Smuklėje geriantį alų vyresnėlį nužiūri jaunas valkata. Pasiveja jį kopose, bando nužudyti, ima gundyti bėgti iš šių kraštų. Vyresnėlis negrįžta namo. Laikui prabėgus moteris tampa jaunesnėlio žmona, pagimdo sūnų ir jam. Jaunesnėlį, įsidarbinusį gelbėtoju, netrukus paima jūra, todėl iš kalėjimo paleidžiamas už skolas ten sėdėjęs tėvas. Policija rado valkatos ir vyresnėlio lavonus, atidavė pastarojo pinigus. Jie vėl drauge – moteris ir keturi jos vyrai: šį kartą -- tėvas ir trys anūkai.

Vaidina:
Moterį – Jūratė Onaitytė, tėvą – Antanas Šurna, vyresnėlį – Vidas Petkevičius, jaunesnėlį – Saulius Balandis, Mauzehundę – Povilas Gaidys, pastorių – Valdemaras Jatautis, valkatą – Kostas Smoriginas, policininką - Jonas Pakulis, vokietę - Olita Dautartaitė, smuklininką - Edvardas Kunavičius, teisėją - Algimantas Kundelis, nusikaltėlę - Janina Lapinskaitė, jos palydovą - Vytautas Paukštė, kalėjimo viršininką - Povilas Stankus; Vladas Baranauskas, Albinas Bataitis, Rytis Gustaitis, Daiva Stubraitė, Aleksas Burnickas, Edgaras Savickis ir kt.

Rūšis:Vaidybinis
Žanras:Drama
Metai:1983
Trukmė:01 val. 31 min.
Scenarijaus autoriai:
Algimantas Puipa
Operatoriai:Jonas Tomaševičius
Dailininkai:Algirdas Ničius
Kostiumų dailininkai:Viktorija Bimbaitė
Muzikos autoriai:Juozas Širvinskas
Aktoriai:Saulius Balandis
Olita Dautartaitė
Povilas Gaidys
Valdemaras Jatautis
Edvardas Kunavičius
Algimantas Kundelis
Janina Lapinskaitė
Jūratė Onaitytė
Jonas Pakulis
Vytautas Paukštė
Vytautas Petruškevičius
Kostas Smoriginas
Povilas Stankus
Antanas Šurna
Primename, kad renginių metu privaloma laikytis LR Vyriausybės nustatytų sveikatos saugos taisyklių ir rekomendacijų.