2018-08-24, 25, 26 XI-oji regioninė folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“

Rugpjūčio 24-26 d. Liudviko Rėzos kultūros centras visus kviečia į Juodkrantę, kur vyks XI-oji folkloro šventė ,,Pūsk, vėjuži!“, skirta Prūsų Lietuvos lietuvininkų kalbos ir etninės kultūros paveldo tyrinėtojo Eduardo Karolio Samuelio Gizevijaus (Eduard Gisevius) 220-osioms gimimo metinėms paminėti. E. Gizevijus- pirmasis lietuvių kalbos mokytojas Rytų Prūsijoje, laisvalaikį skyrė lietuviškų dainų tekstų ir melodijų rinkimui, tyrinėjimams.
Tradicinė folkloro šventė vyks visą savaitgalį, į ją suvažiuos folkloro kolektyvai ne tik iš Lietuvos, Karaliaučiaus (Kaliningrado, Rusijos Federacijos), bet ir Punsko (Lenkijos Respublikos). Kuršių marių krantinėje ties Raganų kalnu vyks folkloro ansamblių koncertai. Svečiai turės galimybę kartu padainuoti su folkloro ansambliais, pašokti. Šventei smagumo suteiks folkloro ansambliai: AUŠRINĖ (Juodkrantė), GIEDRUŽĖ (Nida), KUPOLĖ (Kaunas), KURŠININKAI (Juodkrantė), SPALGENA (Vilnius), VIEŠIA (Neveronys), MALŪNĖLIS (Krasnoznamensko (Lazdynų) rajono Dobrovolsko (Pilkalnio), LIKTUŽĖ (Kauno folkloro klubas), SAVINGĖ (Širvintų raj. Gelvonai)
Šventės metu vyks kūrybinės dirbtuvės „Kuršmarių vėjų raštai“. Visi šventės dalyviai galės dalyvauti popierinių vėjo aitvarų gamyboje. Išmargintus aitvarus tautiniais raštų motyvais leisime į dangų. Žinių suteiks prof. dr. R. Sliužinsko ir doc. dr. N. Strakauskaitės paskaitos, kuriose dalyviai bus supažindinami su E. Gizevijaus gyvenimu ir veikla, Klaipėdos krašto buitimi ir gyvenimo fragmentais nuo XIX. pr. iki XX a pr. (kalba, gyvenamųjų namų išskirtinumais, apranga). Išsamiai bus supažindinama su tautiniu kostiumu, su atskiromis klaipėdietiško kostiumo detalėmis, rūbuose vyravusių spalvų deriniais, raštais.
Krantinėje ties Raganų kalnu šventės dalyvių ir svečių lauks Kuršių marių puošmena, žvejų maitintojas – kurėnas, pasiruošęs ,,bėgti maružėm“ ir su savimi pasiimti drąsiausius. Veiks tautodailininkų ir kulinarinio paveldo mugė, kurioje visą dieną savo patirtimi dalinsis ir amato meistrai. Bus pristatoma rudeninės žuvies ant vytelių kepimo tradicija. Norintys galės prisėsti prie vėtrungių meistro ir pasigaminti spalvingą vėtrungę. Bus galima išbandyti vienos seniausių audinių grupės – vytinių juostų gamybą, dalyvauti muilo gimime, išbandyti rankos tikslumą kalvio amate, susirišti šiaudinį sodą ar sutverti molinukų pasaulį. Kas norės, galės pasilinksminti žaisdami senovinius žaidimus arba paklajoti po Raganų kalną, pasiklausyti jo legendų.
Šventės pabaigoje visų lauks talentingojo multiinstrumentalisto Sauliaus Petreikio muzikinė programa "Negirdėta Lietuva".
M. L. Rėza pabrėžė aukštas etines ir moralines lietuvių dainų savybes sakydamas : „Tautos daina yra tyriausias tautos sielos perlas ir, jei tauta žūna, dažnai ji dar gyvena savo dainose". Atsiliepdamas į šio didžio žmogaus mintis, Liudviko Rėzos kultūros centras kviečia visus, kurie myli liaudies muziką, keliones, į šventę atvykti su vėju ir daina. Keliaukite laivais, keltais, autobusais ir dviračiais!

Ankstesnių metų archyvas:
2016 m. http://www.lrezoskc.lt/image/tid/423
2015 m. VIII-oji regioninė folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“
2014 m. VII-oji regioninė folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“