2020-08 28-30 XIII-oji regioninė folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“

PUSK-VEJUZI-FB-EVENT-COVER-2_1_1_40.png

Kviečiame į Juodkrantę palydėti vasarą su vėju ir daina!

Džiugi žinia, jau prasidėjo registracija į rugpjūčio 28-30 dienomis vyksiančią XIII-ąją folkloro šventės ,,Pūsk, vėjuži!“ tautodailės, amatų ir kulinarinio paveldo mugę Juodkrantėje!
Kviečiame dalyvauti šventinėje mugėje visus norinčius:
– Tautodailininkus
– Amatininkus
– Meistrų kūrėjų asociacijos narius
– Tautinio paveldo atstovus
– Kulinarinio paveldo atstovus
Norime atkreipti Jūsų dėmesį, kad pirmumo teisė dalyvauti šioje mugėje turi tautodailės, tautinio ir kulinarinio paveldo pažymėjimus turintys asmenys ar įmonės.
REGISTRACIJA: https://www.myfest.lt/renginiai/xiii-oji-regionine-folkloro-svente-pusk-...

Rugpjūčio 28-30 dienomis kviečiame į XIII-ąją folkloro šventę ,,Pūsk, vėjuži!“ Juodkrantėje palydėti vasarą su vėju ir daina. Šventė pristatys turtingą pamario krašto etninės kultūros paveldą, kvies į filmų peržiūras, paskaitas, kūrybines dirbtuves, suburs Lietuvos ir užsienio folkloro ansamblius, menininkus, amatininkus. Plaukiosime unikaliais mediniais laivais, grožėsimės rekonstruotais archeologiniais kostiumais, tradiciniais lietuvių tautiniais drabužiais bei šiuolaikine lino mada.

Šventė tradiciškai skirta įprasminti Kuršių nerijoje gimusio, lietuvių folkloristikos pradininko, tautosakos rinkėjo, Lietuvių raštijos ir rašto kultūros puoselėtojo Martyno Liudviko Rėzos atminimą paminint jo 244-ųjų gimimo metinių sukaktį. Šventėje minėsime ir Prūsų (Mažosios) Lietuvos raštijos kūrėjo (tyrėjo) kunigo Pilypo Ruigio (1675-1749) 345-ąsias gimimo metines. Tai filologas, giesmių eiliuotojas, vertėjas paskelbęs studiją „Lietuvių kalbos tyrinėjimas“ (1745 m.), lietuvių–vokiečių ir vokiečių–lietuvių k. Žodyną ir gramatiką (1747 m.), išvertęs dalį N. Testamento (1727 m.) ir Biblijos (1735 m.). Savo moksline veikla ir kūryba šios asmenybės buvo glaudžiai susiję. Pilypas Ruigys pabrėžė itin aukštą Prūsijos lietuvių savivertę. Daugiau kaip po šimtmečio Martynas Liudvikas Rėza rašė „Galbūt tai [lietuvių savigarba] ateina iš ankstesnės tautos civilizacijos, nes kadaise valdoma savo Didžiųjų Kunigaikščių, ji buvo politiškai nepriklausoma. Šito laisvės pojūčio lietuvis nėra praradęs“.
Rugpjūčio 28 d. (penktadienį) vyks paskaitos, skirtos M. L. Rėzai ir P. Ruigiui, nes per šias asmenybes atsiskleidžia visas XVIII a. Mažosios Lietuvos raštijos paveikslas. Prof. Vladas Žulkus ir režisierius Justinas Lingys pristatys dokumentinį filmą „Nuskendęs pasaulis“. Šeštadienį šventė prasidės prie M. L. Rėzos paminklo, kur šventės vedėja,lietuvininkų tarmės puoselėtoja V. Galinskienė šišioniškių tarme pristatys folkloro ansamblius, o folkloro ansamblio „Aušrinė“ vadovė R. Pečiukonytė trumpai primins apie šių žymių asmenybių nuopelnus lietuvių kultūrai. Po
pagerbimo visi folkloro ansambliai išsidėstys marių krantinėje sudarydami “Dainų tiltą”, vedantį į pagrindinę šventės vietą, ir atliks savo kraštui būdingas dainas bei šokius. Folkloro ansamblių koncertą pradės „Aušrinė“ pamario krašto dainomis,
kurios atspindi žvejybos, kaip amato, svarbą šiame krašte, papasakos padavimų ir prietarų, pristatys tautinį kostiumą.
Šventės metu vyks pasiplaukiojimai-paskaitos ant vandens žvejų laive – kurėne apie unikalų Kuršių marių paveldą, žvejų maitintoją ir marių puošmeną -kurėną.
„Kuršių kiemo“ dirbtuvėlėse kiekvienas galės pasigaminti savo burvaltę ar vėtrungę, senas žvejas išmokys megzti tinklus ar rišti žvejybinius mazgus, bus galima paskanauti tradicinės žuvienės ir pasimėgauti įvairiai paruošta žuvimi. Šventės svečiai galės pasivaikščioti su gidu po Raganų kalną, pažaisti unikalius senovinius žaidimus.
Nuo penktadienio iki sekmadienio šurmuliuos tradicinę amatų ir kulinarinio paveldo mugę. Pristatysime archeologinius kostiumus, aksesuarus ir ginklus, bus pristatomi baltų raštai šiuolaikinėje lino madoje.
Vakaro kulminacija - instrumentinės folkloro grupės „Ratilai“ (vadovas Darius Mockevičius) ir Veronikos Povilionienės koncertas, ir iki išnaktų vyksianti linksma vakaronė. Šventė pasibaigs šv. Mišiomis už etnokultūros puoselėtojus, kuriose
dalyvaus folkloro ansambliai.
Liudviko Rėzos kultūros centras kviečia visus, kurie myli liaudies muziką bei keliones, į šventę atvykti su vėju ir daina!
Šventę remia Lietuvos kultūros taryba ir Neringos savivaldybė.

Šventės rengėjai primena, kad dėl šiais metais susiklosčiusios pandeminės situacijos renginio žiūrovų skaičius yra ribojamas ir prašo visų laikytis saugaus atstumo ir kitų būtinų visuomenės sveikatos saugos, higienos bei asmens apsaugos priemonių naudojimo.

Renginys bus fotografuojamas, filmuojamas, todėl informuojame, kad jūs galite būti matomas renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, ir šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti patalpinti viešai prieinamuose socialiniuose tinkluose ar media priemonėse.

PROGRAMA
Juodkrantė
2020 m.

Skiriama Martyno Liudviko Rėzos 244-osioms gimimo metinėms
ir Mažosios Lietuvos raštijos kūrėjo Pilypo Ruigio 345-osioms gimimo metinėms

Rugpjūčio 28 d.

12.00 – 21.00 TAUTODAILĖS IR KULINARINIO PAVELDO MUGĖ

19.00 PASKAITA „LIETUVININKAI IR JŲ KULTŪROS PUOSELĖTOJAI XVII – XVII A.“
Skaito dr. Nijolė Strakauskaitė Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje (L. Rėzos g. 56)

20.30 DOKUMENTINIO FILMO „RAKTAS Į ATEITĮ“ PERŽIŪRA
Pristato režisierius Justinas Lingys Marių krantinėje ties Raganų kalnu. Esant blogam orui Liudviko Rėzos kultūros centro lauko estradoje (L. Rėzos g. 54 C -9)

Rugpjūčio 29 d.

10.00 – 21.00 TAUTODAILĖS IR KULINARINIO PAVELDO MUGĖ

11.00 VĖJŲ SODAI. Šventės atidarymas prie M. L. Rėzos paminklo
12.00 DAINŲ TILTAS. Kolektyvų pasirodymai Kuršių marių pakrantėje

13.00 KO NEUŽPUSTĖ LAIKO VĖJAI. Folkloro ansamblių koncertai, vedėja – Vaida Galinskienė

13.00 KURŠIŲ KIEMAS
Žolynukų dirbtuvėlės (G. Giedraitienė)
Vėtrungių dirbtuvėlė (V. Bliūdžius)
Tinklų mezgimas (Č. Stonys)
Skarų audimas (A. Valkauskienė)
Juostų pynimas (V. Ratautienė)
Baltų raštai (A. Bagdonavičienė)
Senoviniai žaidimai (V. Čižauskas, K. Lukševičius)
Rankų darbo muilo gimimas (G. Zaleskienė)

14.00 –17.00 PASKAITOS PASIPLAUKIOJANT MEDINIU PLOKŠČIADUGNIU LAIVU REIZINE
14.00 VIKINGŲ LAIKOTARPIO KURŠIŲ PATIEKALŲ DEGUSTACIJA. Autentiškus maisto gaminimo būdus ir patiekalus pristato Edita Nurmi

15.00 EKSKURSIJA PO RAGANŲ KALNĄ su Arūnu Balna

16.00 X-XI A. KURŠIŲ KOSTIUMŲ, GINKLŲ IR PAPUOŠALŲ REKONSTRUKCIJOS. Kolekciją pagal Laivių, Palangos ir kitų kapinynų archeologinę medžiagą pristato kuršių gyvosios istorijos klubas „Pilsots“

16.50 BALTŲ VĖJŲ AUDIMAI. Baltiškus simbolius šiuolaikinėje lino madoje pristato A. Bagdonavičienė
19.00 VERONIKOS POVILIONIENĖS IR FOLKLORO GRUPĖS „RATILAI” KONCERTAS
20.00 ŠOK, BROLUŽI! Vakaronė
20.30 DOKUMENTINIO FILMO „NUSKENDĘS PASAULIS“ PERŽIŪRA
Pristato režisierius Justinas Lingys Marių krantinėje ties Raganų kalnu. Esant blogam orui Liudviko Rėzos kultūros centro lauko estradoje (L. Rėzos g. 54 C -9)

Rugpjūčio 30 d.

10.00 – 17.00 TAUTODAILĖS IR KULINARINIO PAVELDO MUGĖ

13.00 ŠV. MIŠIOS UŽ LIETUVIŲ TAUTOS ETNINĖS KULTŪROS PUOSELĖTOJUS
Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčioje (L. Rėzos g. 56)

Šventėje dalyvauja:

ALNA (Punskas), AUŠRINĖ (Juodkrantė), GIEDRUŽĖ (Nida), IMSRĖ (Jurbarkas), KAMANA (Pagėgiai), KUPOLĖ (Kaunas), LIKTUŽĖ (Kaunas), „MEDGRINDA” (Kernavė), RAMYTĖ (Šilutė), RAMOČIA (Kelmė), SIAUDELA (Biržai), VIEŠIA (Neveronys).

Ankstesnių metų archyvas:
2016 m. http://www.lrezoskc.lt/image/tid/423
2015 m. VIII-oji regioninė folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“
2014 m. VII-oji regioninė folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“