2016-08-27 IX-oji regioninė folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“

08/27/2016 12:00
08/28/2016 12:00
2015 V. atidar.jpg

Šių metų rugpjūčio 27 dieną Juodkrantėje (Neringa) vyks IX-oji regioninė folkloro šventė ,,Pūsk, vėjuži!“ skirta Kuršių nerijoje gimusio lietuvių raštijos ir rašto kultūros puoselėtojo Martyno Liudviko Rėzos 240-osioms gimimo metinėms paminėti.

Kviečiame visus, kurie myli liaudies dainą, muziką, gamtą, keliones, Juodkrantėje pasitikti vėjo dainomis skambantį, rudens sezoną.

Ši šventė skirta Prūsų Lietuvos (Mažosios Lietuvos) tautosakos rinkėjų vardams įprasminti, ir visų pirma ji siejama su Kuršių nerijoje gimusio Karaliaučiaus universiteto profesoriaus Martyno Liudviko Rėzos – vieno iškiliausių Rytų Prūsijos kultūros veikėjo – vardu. ,,Pūsk, vėjuži!“ – tai siekis gaivinti žemininkų ir kopininkų kultūrą pamario krašte, o ypač – kadaise labai savitas ir populiarias Juodkrantės ir visos Kuršių nerijos žvejų švenčių tradicijas.

„Pūsk, vėjuži!“ – dar vienas pagarbos ženklas Karaliaučiaus universiteto profesoriui, Lietuvių kalbos seminaro vadovui, tautosakos rinkėjui Martynui Liudvikui Rėzai. Šventė skatina vietos bendruomenę, šventės svečius atsigręžti į Kuršių nerijoje gimusių ar kadaise čia dirbusių žmonių kultūrinį palikimą ir jį branginti.

Minėdami M. L. Rėzos 240-ąsias gimino metines ir jo nuopelnus kultūrai, 2016 m. 9 -oji regioninė folkloro šventė ,,Pūsk, vėjuži!“ sukvies folkloro kolektyvus iš visos Lietuvos bei pirmą kartą iš užsienio.
Šventę užpildys etnokultūrinių renginių pynę Juodkrantėje. Skatina didesnį gyventojų aktyvumą, domėjimąsi itin turtinga Juodkrantės, visos Kuršių nerijos bei Mažosios Lietuvos istorija, etnografija, etnokultūra. Šventės metu sudaryta galimybė miesto bendruomenei, šventės svečiams išgirsti, išvysti Mažosios (Prūsų) Lietuvos meno kolektyvų dainuojamosios tautosakos, etnokultūros specifiškumą, tarmiškumą. Per etnokultūrą raginame vietos bendruomenę, plačiąją visuomenę atsigręžti į Mažosios (Prūsų) Lietuvos, Kuršių nerijos kultūrinį-istorinį paveldą (nematerialųjį bei nekilnojamąjį) – jį pažinti, branginti ir saugoti.

Regioninė folkloro šventė ,,Pūsk, vėjuži!“ pritraukia daugiau miesto svečių į Juodkrantę vasaros sezonui baigiantis - tai lyg rudens žvejybos ir žvejiškos kultūros sezono atidarymo akcentas Neringoje. Jos metu Juodkrantė, Neringos miestas ir Kuršių nerija nuolat pristatomi kaip unikalus kraštas – gamtos ir žmogaus kūrybos vaisius.
Ši šventė skatina ieškoti savo šaknų ir leidžia atgimti kitoms kultūrinėms mūsų krašto tradicijoms bei gimti naujoms idėjoms.

Šventė ,,Pūsk, vėjuži!“ suburia vietos bendruomenę. Tikėtina, kad ji ir toliau stiprins jaunų žmonių pasididžiavimo jausmą savo miestu, jo žmonių darbais, populiarins žymaus mūsų kraštiečio, Prūsų Lietuvos kultūros ir mokslo veikėjo profesoriaus M. L. Rėzos vardą. Savo istoriniu savitumu bei unikalia gamta garsėjanti Kuršių nerija tampa patraukliu kurortu tiek Lietuvos, tiek užsienio poilsiautojams, o toks renginys skatina kultūrinio ir tradicinio turizmo plėtrą. Užsimegs nauji ryšiai, atsivers didesnės lygiaverčio bendradarbiavimo su kitomis kultūros įstaigomis galimybės, ypač, kai šis renginys jau yra tradicinis.

Ankstesnių metų archyvas:
2015 m. VIII-oji regioninė folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“
2014 m. VII-oji regioninė folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“