2013-03-15 Arvydo Juozaičio knygos "Gyvųjų teatras" pristatymas

03/15/2013 16:00
P5093008.JPG

2013 m. kovo 15-ąją Liudviko Rėzos kultūros centras pakvietė juodkrantiškius ir Neringos miesto svečius, besidominčius Lietuvos praeitimi bei istorinėmis asmenybėmis, susitikti su žinomu visuomenės ir politikos veikėju, rašytoju ir filosofu, publicistu, humanitarinių mokslų daktaru Arvydu Juozaičiu. Jis pristatė savo naujausią istorinių dramų knygą „Gyvųjų teatras“.
Arvydas Juozaitis knygos pristatymo metu kalbėjo, kad „Gyvųjų teatras“ – tai šešios istorijos, kuriose dramaturgiškai atvaizduoti XIII–XX a. gyvenę žmonės: sosto atsisakęs karaliaus Mindaugo sūnus Vaišvilkas, imperatorienė Luizė, prezidentienė Sofija Smetonienė, garsėjusi moterišku valdymo menu, menininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, imperines utopijas rezgę Jozefas Pilsudskis ir Feliksas Dzeržinskis bei pulkas sovietinės Lietuvos kūrėjų, kurių veikla ir veiksmai vienaip ar kitaip įtakojo Lietuvos politiką ir gyvenimą. Susitikime dalyvavo Klaipėdos universiteto mokslininkės: Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorė, humanitarinių mokslų daktarė Silva Pocytė ir doc.dr. Nijolė Strakauskaitė. Silva Pocytė pažymėjo, kad šioje knygoje aprašomi istoriniai ir politiniai įvykiai yra tikri, realūs yra ir dramų veikėjai. Šie autoriaus literatūriškai sukurti paveikslai yra jo interpretacija, jo vizija Lietuvos istorinių įvykių fone. Nijolė Strakauskaitė džiaugėsi autoriaus mintimi, kad jo dramose persipina Lietuvos istorija ir dėkojo už galimybę diskutuoti apie tai toje vietoje, kurioje režisieriui Gyčiui Padegimui gimė idėja kurti istorinę dramą apie karalienę Luizę.
Knygos autorius pasidžiaugė, kad Valstybiniame jaunimo teatre yra rodomas režisieriaus Jono Vaitkaus ir Alberto Vidžiūno sukurtas spektaklis pagal jo dramą „Širdis Vilniuje“, o Klaipėdos dramos teatre statomas spektaklis „Luizė pirmoji“ (režisierius Gytis Padegimas).
Pasak autoriaus, knygose užrašyta istorija išlieka, tačiau kad ji gyvuotų ir žmonių sąmonėje, reikia gyvų vaizdinių, o tam yra skirtas teatras ir kinas. „Gyvųjų teatro“ pjesėmis ši užduotis ir įgyvendinama.
Liudviko Rėzos kultūros centro direktorė Natalija Lisovskienė nuoširdžiai dėkojo Arvydui Juozaičiui ir Silvai Pocytei už galimybę susipažinti išsamiai su istorinėmis asmenybėmis literatūroje ir istorijos kontekste.
Dramose daug netikėtų požiūrio kampų, faktų, istorinio laiko refleksijų, dabarties prielaidų. Arvydas Juozaitis pasakoja, kad temos seniai sukosi galvoje: „Esu įsitikinęs, kad niekas nedingsta, istorija užkariauja šiandieną, esame praeities dalis, ir todėl reikia į ją labai atidžiai žiūrėti, negalima jos falsifikuoti, meluoti. Istorija šalia, bet reikia sukurti tikrus žmonių charakterius, kad jie įsismelktų į mūsų sąmonę.“

Akimirkos - http://www.lrezoskc.lt/image/tid/163